“PSİKOTERAPİ: EĞİTİM SÜRECİDİR; KENDİ KENDİNİZİ KEŞFEDECEĞİNİZ BİR YOLCULUK;

bazen güldüren bazen ağlatan seçimler yaptırır hayat, bu seçimlerinizdeki sırrı çözmek ve acıların sadece siz çağırdığınız zaman gelecek anılar olması için psikoterapi”

Uz.Psk.Meryem Karaaziz

Özetle psikoterapi ; Tüm bu farkındalıklara erişmemizi sağlayan bir süreçtir… Bu dönemde neden bunları yaşıyorum? Sorusuna yanıt bulmaya çalışır…

Bu süreçte; 

RUHSAL SAĞLIĞIMIZ

Ruhsal sağlığımızın fiziksel sağlığımızı doğrudan etkileyecek bir güce sahip olduğunu biliyor muydunuz?

Biliyordunuz tabii ki …

Aslında günlük rutin için kendimize ne kadar zaman ayrıyoruz.. kendi kendinin terapisti olmak kim istemez ki ? Terapi süreci bir eğitim sürecidir… Günün sonunda kendi kendinizin terapisti olacağınız bir eğitim süreci.. Bu uzun bir yolculuk olacak ama hayat boyu sizinle olacak bir siz olacak…

RUHSAL RAHATSIZLIKLARIN TEDAVİSİ

                BİR ÇOK RUHSAL RAHATSIZLIK; KAYGI VE KORKULAR, PANİK ATAK, AGORAFOBİ, SOSYAL FOBİ, TRAVMA SONRASI STRES BOZUKLUĞU, YAYGIN AKSİYETE BOZUKLUĞU, FOBİLER, DUYGUDURUM BOZUKLUKLARI;  DEPRESYON, BİPOLAR BOZUKLUK; KİŞİLİK BOZUKLUKLARI, YEME BOZUKLUKLARI, CİNSEL PROBLEMLER  VE BAĞIMLILKLAR (sigara, alkol, madde ve kumar).. asla geçmeyecek diye düşündüğünüz her zor sürecin aslında bir çözümü olduğunu biliyor muydunuz?

YAS SÜRECİ

Ve yas sürecinin sağlıklı bir şekilde atlatmanın mümkün olduğunu biliyor muydunuz?

LE TERAPİSİ

                “ÇOCUĞUMUZ BİZİ ASLA DİNLEMİYOR?”, “ÇOCUĞUMUZ SÜREKLİ SORUN ÇIKARIYOR?” “Çocuğum aynı bana çekmiş çok sinirli” hep çocuktan gidiyor örneklerim.. aile terapisiyle ne mi ilgisi var çocukla mı çalışmalıyız ? Doğru bildiğiniz yanlışlara eklemeniz gerekenlerden.. Çocuğunuz size bir şeyler söylemek istiyor acaba ne ? Aile terapisiyle birlikte bulabiliriz.. Çocukla çalışırken muhakak aile ile de çalışılmalıdır….

ÇİFT TERAPİSİ

“BU ADAM-KADIN İLE ASLA BİRLİKTE OLMAYACAK AMA AYRI DA OLMAYACAK”.. “KARIM CİNSEL İHTİYAÇLARIMI KARŞILAMIYOR” “KARIMIN BEKLENTİLERİ İSTEKLERİ BİTMİYOR” “KOCAM BENİ ALDATIYOR, BUNDAN EMİNİM” “KARIM TELEFONDAN AYRILAMIYOR” …ve tabii ki aklınıza gelen bir çok sorun ve çözümleri…

EVLİLİK ÖNCESİ DANIŞMANLIK

“Doğru bir eş miyim? Hayatımdaki kişi doğru bir eş mi? İyi bir anne-baba olabilecek miyim? Evlilik hayatına hazır mıyım? Hayatımdaki kişiyle hangi alanlarda uyumlu ve hangi alanlar da uyumsuzluk var? Gelecekte hangi durumlarda çatışmalar bizi bekliyor? vb…” ve tabii ki aklınıza gelen bir çok sorunun cevabı ile önlemleri….

BOŞANMA SÜRECİ

“DOĞRU BİR KARAR MI VERİYORUM”; “YA SONRA?” “BEN BOŞANMAK İSTEMİYORUM AMA EŞİM İSTİYOR..” “BEN BOŞANMAK İSTİYORUM AMA O İSTEMİYOR” “ÇOCUKLARA NE OLACAK?” “YENİ BİR HAYAT O KDAR KOLAY MI? VB…. tabii ki aklınıza gelen bir çok sorunun cevabı ve bunlarla baş etme stratejileri….

BOŞANMA SONRASI

“ÇOK BÜYÜK BİR BOŞLUK VAR” “YALNIZ KALACAĞIM” “HER ŞEY DAHA DA BERBAT OLACAK” “İYİ Mİ YAPTIM ACABA”… tabii ki aklınıza gelen bir çok sorunun cevabı ve bunlarla baş etme stratejileri….

Evet bu kadar ve çok daha fazla ruhsal anlamda sıkıntılar deneyimleyebiliyoruz yaşam içinde.. Ve evet hepsinin bir çözümü var.. Ama asıl enteresan nokta tüm çözümlerin sizin içinizde olduğunu biliyor muydunuz? Evet buraya bir çok site de bulacağınız genel geçer  nedenleri sıralayabilirdim ama yapmadım.. çünkü psikoterapi; sizi zor duruma sokan ruhsal rahatsızlığınızın sizin için anlamını bulup, size uygun çözümlerini birlikte üreteceğimiz bir yoldur..   

KİŞİLERARASI İLİŞKİLERDEKİ PROBLEMLER

                TIPKI YUKARIDAKİ PRAGRAFTA SÖYLEDİKLERİM GİBİ VE EN SONUNDA ETKİLİ İLETİŞİM BECERİLERİNİ ÖĞRETİP HAYATINIZA UYARLAMAYI SAĞLAMAK…

İLETİŞİM TEKNİKLERİ

                HAYIR DİYEBİLMEK

                BEN DİLİNİ ETKİLİ KULLANABİLMEK

                EMPATİ KURABİLMEK

                KENDİNİ TANIMAK

                KENDİNİ İFADE EDEBİLMEK

                UYGUN KENDİNİ AÇMA DAVRANIŞI SERGİLEMEK

                ELEŞTİRİLERE AÇIK OLMAK

                ETKİN DİNLEMEK

                DOĞRU BEDEN DİLİ KULLANMAK